Stěny vašeho domova dokáží zvědavému okolí odhalit váš styl. Zejména jsou-li barvy vnějších ploch sladěny is okenními rámy. Poradíme vám, jak si vybrat tu správnou kombinaci barev vašich oken a dveří. Naše postřehy můžete využít dokonce i při návrhu na vchodové dveře.
Každé roční období je charakteristické změnou barevné palety, kterými dokáže být příroda velmi inspirativní. Na rozdíl od matky přírody, my musíme při výběru barev našeho příbytku přemýšlet dlouhodobě, vždyť okna představují dlouhodobou investici do bydlení – jedná se o velmi důležité rozhodnutí. Proto by jejich vzhled měl být promyšlený a sladěný se zbytkem fasády obydlí. Pokud stojíte před podobným dilematem, nabízíme vám několik tipů, které vám pomohou při důležitém výběru barvy rámu okna.
Okna ve stylu classic či modern?
Zaužívaným estetickým standardem je vybrat barvu okenního rámu v kontrastu s barvou stěny. Moderní přístup však diktuje přesný opak: barvu volíte buď stejnou, jako má bezprostřední okolí rámu nebo podobnou barvě stěny, takže vzniká jemný tonální přechod.
Tuto otázku lze aplikovat i na použitou paletu: za tradiční barvy se považují tzv. teplé – tedy ty, které obsahují žlutou, oranžovou, červenou nebo hnědou. Současnější barvy jsou posunuty do studené škály: definované přítomností modré, zelené, purpurové a šedé.
Ať už dáváte přednost modernímu nebo tradičnímu stylu, výběr barev okenních rámů by
měl v první řadě korespondovat s paletou již existujících prvků – tedy za předpokladu, že
kvůli novým oknům nehodláte přemalovat celé vaše obydlí.
Okenní rámy ve stylu neutral
Mezi neutrální barvy patří tlumené odstíny. Za typické neutrální se považují béžová, karamelová či písková, které dominovaly při výběru „neutrálů“ zejména v minulých dekádách – a na molech módních přehlídek dominují dosud. Proč se však omezovat na klasiku, když moderní estetika dává přednost chladnějším odstínům? Současné neutrály jsou černá, šedá nebo námořnická modrá.
Důvod, proč jsou neutrály v kurzu je jednoduchý. V přítomnosti těchto barev se cítíme uvolněně, komfortně; navíc se výborně kombinují s libovolnou výraznou barvou. To z nich dělá dobré adepty k použití u okenních rámů.
Barvu okna jako nástroj pro zvýraznění stylu
Chcete předvést pěkná okna, pochlubit se jimi? Nebo potřebujete skrýt ty nehezké… V tom prvním případě můžete zvažovat i výraznou barvu, která podtrhne jejich umístění a okna tak mohou zvýraznit celkovou architekturu vašeho domova. Pokud byste však rádi zamaskovali okno, jehož umístění řekněme neodpovídá vašemu vkusu, zkuste namalovat rám světlým odstínem nebo takovým, který umožní prolínat se s okolní stěnou či barvou obkladu.
Přizpůsobte barvu oken vašemu okolí
Bydlíte-li v prašné oblasti, která se snadno zašpiní – například v blízkosti dálnice nebo staveniště, myslete na to, že bílá nebo jiné světlé barvy (a stejně tak černá a tmavá) mají tendenci zvýraznit prach či nečistoty. Naopak šedá barva ve středních odstínech zamaskuje nečistoty nejlépe.
Pokud však máte okna otočená do sluneční strany, můžete přemýšlet i nad použitím světlejších barev. Bílé a světlé odstíny totiž neabsorbují teplo a neblednou tak rychle jako tmavší barvy.
Důležité kroky při rozhodování barev:
- Vyberte si tradiční nebo moderní styl
- Zvažte neutrální barvy
- Využijte barvu ke zvýraznění nebo maskování
- Zvolte barvu i podle prostředí, ve kterém bydlíte